Na poinformowanie swoich gości o dacie i miejscu ślubu jest kilka sposobów. Można wysłać e-maile, zadzwonić, wysłać zaproszenie poprzez Facebook, zaprosić osobiście itd. Jednak dla dopełnienia formalności, zawsze dołączane jest
zaproszenie w formie papierowej.
Jakie wybrać, kiedy je wysłać, jak wręczyć? Oto kilka z pytań dotyczących zaproszeń, na które odpowiemy w poniższym artykule.
KIEDY ZACZĄĆ?Przygotowanie, opracowanie i ostateczny wybór zaproszeń powinien odbyć się najpóźniej 5-4 miesiące przed planowaną datą ślubu. To pozwoli na bezstresowe oczekiwanie na zamówiony pakiet zaproszeń z drukarni, który powinien dotrzeć ostatecznie na 2-3 miesiące przed ślubem. Tyle bowiem czasu powinniśmy dać swoim gościom na przygotowanie się do świętowania naszej uroczystości.
OPRACOWANIE LISTY GOŚCIKolejnym zadaniem jest stworzenie listy gości. Określenie, kto z kim ma przyjść, ustalenie ile jest małżeństw z dziećmi do 18 roku życia - wówczas będzie potrzebne dla nich jedno zaproszenie, ile jest małżeństw z dziećmi powyżej 18 lat - wówczas potrzebnych będzie więcej zaproszeń, dodatkowo na każde pełnoletnie dziecko.
Zastanówcie się również, czy wszystkich gości będziecie zapraszać na ślub i wesele, czy będą również osoby zaproszone wyłącznie na ślub - wtedy treść zaproszenia będzie inna.
Zawsze zróbcie rezerwę, czyli zamówcie kilka pustych zaproszeń więcej, w razie gdybyście zapomnieli sobie o jakiejś osobie przy tworzeniu listy gości.
WYBÓR ZAPROSZEŃW pierwszej kolejności zorientujcie się, co proponuje rynek. Zerknijcie do pobliskich sklepów papierniczych, drukarni, a przede wszystkim na Internet, który ma niezliczoną ilość najciekawszych, oryginalnych zaproszeń. Nie bójcie się również zajrzeć na zagraniczne strony, często wyprzedzają nasz rodzimy rynek w stylu i jakości wykonania.
Następnie zastanówcie się, czy Wasz ślub, wesele ma mieć jakiś konkretny charakter, czy temat. Jeśli tak, koniecznie dopasujcie do niego zaproszenia, to one są niejako wizytówką, informacją dla gości, czego mogą spodziewać się po Waszym wieczorze ślubnym. Możecie zamieścić na nich motyw przewodni ślubu, Wasze zdjęcia, lub stworzyć zupełnie autorski design, który również możecie wykonać sami.
NA SPECJALNE ZAMÓWIENIEJeśli nie czujecie się dobrymi projektantami, czy po prostu brakuje Wam pomysłu na zaskakujące, niesztampowe zaproszenie możecie zwrócić się o pomoc wyspecjalizowane firmy zajmujące się grafiką i projektowaniem indywidualnej papeterii m.in. ślubnej.
Oni zajmą się wszystkim zgodnie z waszymi sugestiami i oczekiwaniami, będziecie mieć pewność, iż zaproszenia będą nietypowe i niepowtarzalne. Zanim zostaną wydrukowane, projekt zostanie wysłany do Was drogą e-mailową w celu całkowitej akceptacji, wcześniej jednak watro zobaczyć kilka próbnych zaproszeń, w celu dokładnej oceny koloru, jakości wykonania i wielkości produktu.
Jeśli wszystko będzie tak jak powinno być, otrzymacie w następnej kolejności kosztorys, po akceptacji którego zaproszenia zostaną do Was wysłane.
Do zaproszeń można również dobrać inną, potrzebną papeterię, np winietki, numerki na stoliczek, tabliczki z imionami gości itd.
RĘCZNE WYPISYWANIE ZAPROSZEŃ, CZY GOTOWY DRUK?Gotowe całościowo zaproszenia, wraz z wydrukowanymi imionami i nazwiskami gości są zapewne łatwiejsze w zorganizowaniu i nie tworzące dodatkowych obowiązków.
Istnieje jednak możliwość ręcznego dopisania do kogo, o której godzinie i gdzie odbędzie się ślub. Ta forma zaproszeń zapewne jest bardziej elegancka i może pięknie się prezentować, gdy wypełni je ktoś o ładnym piśmie.
PRAWIDŁOWA PERSONALIZACJAZanim zaczniecie wypełniać zaproszenia, czy to ręcznie, czy przygotowując je do druku zapoznajcie się z kilkoma elementami, które pomogą Wam w poprawny sposób spersonalizować zaproszenia. Oto kilka sugestii:
- Wypisujemy najpierw imię, potem nazwisko. Nigdy na odwrót.
- W pierwszej kolejności na zaproszeniu powinna widnieć kobieta, zaraz za nią mężczyzna i ewentualnie dzieci.
- Jeśli zapraszacie gościa z osobą towarzysząca, unikajcie pisania "Annę Stach z osobą towarzyszącą". Za wszelką ceną postarajcie się dowiedzieć jak ma na imię osoba towarzysząca, będzie to wyraz szacunku do niej.
- Nastolatką możemy wypisać osobne zaproszenia, będzie to dla nich wyraz uznania, natomiast tym, które skończyły 18 lat można zaproponować przyjście z osobą towarzyszącą.
ZAWARTOŚĆ ZAPROSZENIAZaproszenie musi zawierać kilka podstawowych informacji:
- Kto zaprasza?
- Kogo zaprasza?
- Gdzie zaprasza? Wesele i ślub, czy też tylko na ślub?
- Gdzie się odbędzie i o której godzinie?
Dodatkowo możecie w nim zawrzeć:
- Wiersze: miłosne, lub żartobliwe.
- Cytaty, aforyzmy.
- Prośbę o potwierdzenie przybycia z podaniem numeru telefonu.
- Mapkę z dojazdem do miejsca zaślubin i przyjęcia.
- Prośbę o podarowaniu zamiast kwiatów innych drobności np: kuponu z Lotto, maskotek, butelek wina, książek itp.
PRZY ZAMÓWIENIU NIE ZAPOMNIJ O...Szczegóły, które musicie określić składając zamówienie w drukarni:
- ilość zaproszeń na ślub i wesele,
- ilość zaproszeń na ślub,
- ilość zaproszeń "pustych" (zapasowych)
- dokładna zawartość zaproszenia, oraz jego tekst, także dodatkowo w języku obcym, jeśli goście będą z zagranicy,
- personalizację osób,
- rodzaj czcionki,
- kolor czcionki,
- kolor tła,
- rodzaj wydruku, np. termodruk, druk offsetowy,
- rozmieszczenie dodatków np. wierszy, cytatów...itd.,
- kolorystykę koperty,
- dodatkowe elementy graficzne,
- ilość i wygląd dodatkowych wkładek np. z mapą,
- i inne wg potrzeb.Kiedy już otrzymacie zaproszenia, sprawdźcie, czy ich ilość się zgadza, czy nie ma żadnych pomyłek w tekście szczególnie imionach i nazwiskach gości, porównajcie również ilość kopert z ilością zaproszeń. W razie pomyłki będziecie mieć jeszcze czas na reklamowanie.
WRĘCZANIE ZAPROSZEŃNa dwa, czy trzy miesiące przed uroczystością wręczamy zaproszenia. Możliwych jest parę sposobów ich dostarczenia.
1. Wręczenie zaproszeń osobiście. Najbardziej elegancki, najbardziej skutkujący sposób na to, by gość przybył na uroczystość, czując się tam mile widzianym.
2. Wręczanie zaproszeń przez rodziców Pary Młodej. Wyłącznie w przypadku, gdy gośćmi mają być osoby, bliskie rodzicom, a mniej znajome Parze Młodej.
3. Wysyłanie zaproszeń Pocztą Polską, Kurierem itp. w przypadkach, gdzie goście mieszkają daleko, lub poza granicami państwa. Takie zaproszenie należy również potwierdzić telefonicznie.
4. Wysyłanie zaproszeń e-mailem, drogą elektroniczną. Również należałoby skontaktować się telefonicznie z gośćmi i potwierdzić chęć ich przybycia na Waszą uroczystość.
Przed każdą osobistą wizytą należy przedzwonić i powiadomić o waszym przybyciu - najlepiej kilka dni wcześniej. By ułatwić sobie zapraszanie spore ilości gości, można zorganizować spotkanie przyjaciół w jednym miejscu i wówczas wręczyć zaproszenia od razu wszystkim. Święta, rodzinne uroczystości są również doskonałą okazją do tego, by spotkać się z większym gronem rodziny i wręczyć jej zaproszenia.
Kiedy jednak zapraszacie każdą rodzinę z osobna, musicie poświęcić temu trochę więcej czasu. Nieelegancko byłoby wejść wręczyć zaproszenie i uciekać dalej. Dajcie się zaprosić na kawę, na małe pogaduchy. Okres zapraszania może potrwać nawet od tygodnia do trzech tygodni w zależności od ilości gości i rozbieżności w miejscach ich zamieszkania.
POTWIERDZENIE PRZYBYCIAWyznaczoną datą potwierdzenia przybycia na uroczystość nie może być tydzień przed ślubem. Musicie zrobić sobie większą rezerwę w razie opóźnień ze strony gości. Zdarza się bowiem, iż goście zapomną potwierdzić swoją obecność i wówczas będziecie musieli sami wykonać do nich telefon. Poza tym jest wiele innych sytuacji, które wymagać będą od Was wiedzy o ilości gości np. przy zamawianiu trunków, tortu, upominków dla gości itd, a te rzeczy watro przygotować już wcześniej.
źródło:www.dickandjaneletterpress.com